Tak už máme doma dvojročnú slečnu s hlávkou plnou informácií a chuťou vstrebávať nové poznatky a zručnosti. Tak ako sa vekom mení šatník, jedálny lístok … tak sa mení aj obsah knižiek, ktoré dieťaťu dávame do pozornosti a podsúvame k listovaniu a prezeraniu. U nás nastali veľké zmeny. Obmenila som jej celú montessori knižnicu titulmi, ktoré zodpovedajú jej aktuálnemu veku a obdobiu, v ktorom sa náchádza.
Nie je totiž kniha ako kniha … čo chcem týmto povedať ? Jednoduchú a základnú vec a to, že knihy treba deťom dôkladne vyberať. Je úplne jedno či knihu kupujete pre svoje alebo cudzie dieťa, dôležité je vedieť vybrať vhodnú knižku, ktorá bude adekvátná veku a vývoju dieťaťa.
Nie som úplne sčítaná montessori pedagogikou a ani nikdy nebudem. Z tejto výchovy si beriem hrubé základy a vidím, že Natálka sa ich veľmi dobre drží, čo viac začala navštevovať montessori jasličky, takže sa jednoducho snažím udržať ju v akejsi rovnakej línii. Aby nemala veľké prechody, keď príde z jasličiek domov a naopak. Presne pre toto som si zaumienila vymeniť jej knižky a vybrať ich obsah dôkladne. So všetkým mi pomohli na www.babyknihy.sk majú tam knihy zoradené podľa veku dieťaťa a vždy pekne spracované informácie na čo sa treba sústrediť a čomu sa vyhnúť.
Druhý rok života dieťaťa predstavuje akúsi zlomovú hranicu. Dieťatko sa stáva nezávislejším, už nie je na rodičov tak viazané. Toto obdobie sa nazýva aj „príznačný individualizmus“ je to presne vtedy, keď dieťa začne používať na označenie svojej osoby osobné zámeno JA – a potom k nemu pridá aj Ja SAMA 😀 máme doma, vieme a dôverne poznáme …Práve teraz je veľmi dôležité, aby sme Natálkinu osobnosť podporovali a rozvíjali. Čo viac, nie je to len o nezávislosti, ale dosť intenzívne prežíva aj émocie a všetky situácie s ktorými sa každý deň stretáva, či už v jasličkách alebo v akomokoľvek prostredí. A všetko toto sa dá veľmi pekne rozvíjať prostredníctvom knižiek.
Aké knižky vyberať ?
- leporelá už odložte, treba siahnuť po knihách s listami na cca 20-30 strán.
- knihy musia mať v deji hlavnú postavu, ktorú dieťa dokáže ľahko identifikovať
- kniha má pútavý dej a jednoduché ilustrácie
- vyberte príbehy, kde hlavní hrdinovia prežívajú rôzne druhy emócií a nebojte sa aj tých negatívnych
- ak má vaše dieťa z niečoho strach alebo odpor napríklad lekár, nočník, tma .. vyberajte práve takéto príbehy. Dieťa si tak aj prostredníctvom knihy môže v sebe spracovať emócie a zmeniť svoj názor či prístup.
- veľmi dobré sú aj knižky s riekankami a krátkymi básničkami, kde dieťa môže začať trénovať pamäť a reč
Tieto tituly momentálne nájdete v Natálkinej knižnici:
Krásna, farebná a náučná knižka plná okienok, ktoré skrývajú nové poznatky o tom, kde všade sa nachádzajú bacily, ako sa môžeme pred nimi chrániť a čo to bacily vlastne sú. Detičky vďaka knižke pochopia základné návyky ako hygiena rúk a zakrývanie úst pri kašli a kýchaní.
Vďaka tejto knižke bude z Natálky expertka na rastlinky a ich pestovanie na záhradke. Na tú babkinu chodí pravidelne a s veľkou radosťou, takže tu bol výber jednoznačný. Okrem krásnych ilustrácií v nej deti nájdu zaujímavé kvízy a hádanky.
Moje malé príbehy Montessori – tieto dva nám pribudli do zbierky. Prvú knižku Prechádzka totiž dostala Natalinka k svojim druhým narodeninám od učiteliek a detičiek z jasličiek. Páči sa mi jednoduchosť kresieb a textu. Knižka je malá, stručná a výstižná. Má vždy pekný dej a čo je najlepšie nie je natoľko dlhý, aby Natálka v polovici knižku zavrela 🙂 Takže z tejto série si robíme zbierku. Príbehy v knižkách vychádzajú z montessori pedagogiky.
Veľmi dobrá voľba na motivovanie detí chodiť na nočník. Pri Natálke to síce potrebné nebolo, ona si Terkin príbeh poňala posvojom a po prvom prečítaní vždy hovorí: „Telka“ (rozumej Terka) je ako Natalka a nechce plienku, ale nočník. Príbeh majú spoločný a myslím, že to ju na tom najviac baví. Ak si pamätáte článok na tipy na vianočné darčeky bola tam aj knižka Terka oslavuje Vianoce, takže aj Terka je naša srdcovka a zbierame si jej príbehy 🙂
Knižka, ktorá deťom ukáže ako rôzne sa dajú prejaviť city a láska. Je krásna !!! Ilustrácie aj obsah. Je to presne tá, kde sa deti dokážu naučiť niečo o emóciách. Knižka má opäť viacero dielov: Na jar, V zime, Na jeseň, V lete.
Natálkin veľký favorit táto knižka. Edo pštros a Ernest medvedík. Krásny príbeh neodbytnej snahy naučiť Eda lietať napriek tomu, že je pštros. Všetky tie zábavné pokusy a Natkine otázky „prečo.“ A úplne najkrajšie sú Edove žabkové šľapky 😀 je to proste najštýlovejší pštros akého poznáme.
S ňou aj zaspáva. Táto kniha vás ani vaše dieťa nikdy neomrzí. Rok v lese predstaví malému čitateľovi les s jeho obyvateľmi v každom mesiaci v roku – rovnaký záber môže sledovať v rôznych situáciách, za rozličného počasia, cez deň alebo v noci. Je to perfektne spracovaná knižka, ktorá v deťoch podnecuje fantáziu, zvedavosť i chuť rozprávať.
Prvé slová, ktoré som ná túto knihu čítala boli: „Je to najlepšia knižka z najlepších a nenechaj sa odradiť, že je v českom jazyku.“ Nenechala som sa veru a nenechajte sa ani vy! Text sa dá v pohode zvládnuť prečítať a povedať ho v našom jazyku a ten dej a príbeh za to stojí. Toto je príklad knihy, kde prevládajú aj negatívne emócie a dieťa pekne pochopí a dokáže rozoznať pozitívnu a negatívnu emóciu. Záver má pekný a poučný nielen pre deti, ale aj dospelých 🙂
Náš rebríček TOP 3 najobľúbenejšie a najčítanejšie :
AKO NAUČIŤ EDA LIETAŤ
ČO SÚ TO BACILY
TÍ OTRAVNÍ KRÁLICI
Čítanie knižiek pomáha deťom rozvíjať ich fantáziu a celkovú osobnosť. Príbehy ukryté v hrubých či tenkých zväzkoch zvyšujú predstavivosť, kritické myslenie a taktiež aj slovnú zásobu. Vedci sa dokonca zhodli na tom, že čítanie kníh z nás robí lepších ľudí. Preto na záver len jediné …podieľajte sa na tom, aby z našich detí boli lepší ľudia… kniha je skvelá voľba ❤︎
mušelínové oblečko ZILLI KIDS – montessori knižnica NENE.SK – kresielko a stolík DADABOOM.SK
všetky knižky BABYKNIHY.SK